Gimnazjum Nr 8

im. Stanisława Ligonia w Rudzie Śląskiej

„Matematykę można zobaczyć”


Uczniowie klasy II B , pod kierunkiem nauczycielki Barbary Śliwy , w ramach zajęć dodatkowych rozwijających zainteresowanie matematyką, uczą się wykorzystywać programy komputerowe. W programie GeoGebry wykonali Drzewko pitagorejskie i ślimaka Teodorosa. Obie prace są rozwinięciem tematów dotyczących twierdzenia Pitagorasa. Prezentujemy najlepsze prace.


Barbara Śliwa

 

 

 

 

Czytaj więcej: „Matematykę można zobaczyć”

GeoGebra - IIc

GeoGebra to bezpłatne, wieloplatformowe, dynamiczne oprogramowanie matematyczne. Nadaje się dla wszystkich poziomów edukacyjnych. Można go zastosować zarówno do algebry, geometrii, jak i innych, bardziej zaawansowanych działów matematyki.
Uczniowie klasy IIC wykorzystali program do wykonania ślimaka Teodorosa. Jest to konstrukcja geometryczna pozwalająca budować odcinki o długościach niewymiernych. Pomysł konstrukcji opiera się na twierdzeniu Pitagorasa. W tworzonym ciągu trójkątów, każdy kolejny ma jedną przyprostokątną długości 1, zaś drugą będącą przeciwprostokątną poprzedniego. Nazwa konstrukcji pochodzi od greckiego matematyka i filozofa, Teodorosa z Cyreny.


Barbara Śliwa